Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


ett öga på svensk multisport

web multisport.se

 

 

 

 

Träningsbloggen

1 Sep   Kurer
31 Aug   För er som missade...
30 Aug   Tävlingsberättelse
29 Aug   Min första Multisportvinst!

 

Aktuellt i kalendern

1 Sep   Raid in France
3 Sep   FarOut Adventure Race, Blekinge
3 Sep   Aim Challenge Hemsedal
11 Sep   Hjo Multisport Adventure
11 Sep   Vindelälvens Multi Race - VMR
18 Sep   Femmans multisportrace / SM Göteborg

 

Nya foruminlägg 2 Sep 09:09

Ändring av PM till HjoAdventure Race

Startplats till VMR säljes!

Polar Adventure Race

Sista dagen att anmäla sig

Honcho Extreme surfski

PM Hjo Adventure Race

 

 

Torsdag 30 April 2009 Tävling

Stark insats av svenskt topplag i Kina

Här kommer en rapport från Kina som Pär Boqvist, team Worldofmultisport, har skrivit:
 
Baise International Outdoor Quest 2009, en tredagars etapptävling med 5 inbjudna utländska lag och 15 kinesiska.

Det är helt otroligt vilken uppmärksamhet tävlingar som den här får i Kina. Mängder av åskådare på invigning, start och utmed banan. Prisutdelningen var direktsänd tv-gala med inhemska artister. Landskapet i området där tävlingen hölls är otroligt vackert fyllt av en massa gröna små berg på ~500m. En del av dem med spektakulära lodräta bergväggar. Banan tog oss förbi många fina platser men det fanns nog ändå två givna höjdpunkter. Klippväggen där Martin gjorde en 180 meters firning och den avslutande paddlingen i en liten flod med en del småforsar omgiven av vackra berg. Paddlingen avslutades dessutom med paddling genom en grotta.

Själva tävlingen flöt på bra för vår del och vi lyckades nog prestera nära vår förmåga. Femfalldiga svenska duathlonmästaren Clas Björling stod för det mesta av lagets dragjobb, utom på paddlingen då vi mest låg på Martin och Fleurs våg. Martin avlastade honom när det behövdes och själv smög jag med i bakgrunden. Fleur är riktigt duktig tekniskt och en riktig kämpe. Lafuma Vibram Sport (Jacky Boisett FRA, Miriam Guilett, Jacob Robers NZ, Jarad Kohlar AUS) var strået vassare än oss. Lagen bakom var riktigt bra på enstaka grenar men hängde inte riktigt med i längden. De Kinesiska lagen kommet dock starkt och kommer snart att kunna konkurera på riktigt med de internationella topplagen.

 

Team World of Multisport slutade på en andra plats och strssade vinnarna Lafuma sista dagen och var då bara 4 minuter efter.

 

imgp0082_400

Team World of Multisport går i mål som tvåor.

< Tillbaka

Endless
 
Extreme Sports
 
Extreme Sports
 
Multisportcupen
 
Outside
 
Outside Träning
 
Extreme Sports
 
 

© multisport.se 2005-2009    Webmaster, Produktion: Magnus Stenman   Logga, bilder: Peder Sundströmrss