Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


ett öga på svensk multisport

web multisport.se

 

 

 

 

Träningsbloggen

6 Sep   Nära skjuter ingen hare...
4 Sep   Götakanalloppet
3 Sep   Danny Hallmén
1 Sep   Kurer

 

Aktuellt i kalendern

11 Sep   Hjo Multisport Adventure
11 Sep   Vindelälvens Multi Race - VMR
18 Sep   Femmans multisportrace / SM Göteborg
18 Sep   CLARA
30 Sep   Multisport VM - AR World Championship Spanien
16 Okt   Raid Uppsala

 

Nya foruminlägg 6 Sep 13:38

Sipre Sea vortex Surfski säljes

Kajak M1 säljes

Säljes: Surfski Zedtech Griffin

Ändring av PM till HjoAdventure Race

Startplats till VMR säljes!

Polar Adventure Race

 

 

Lördag 5 December 2009 , 20:00 Tävling

Abu Dhabi - I nattlägret innan ökenetappen

adac_dag2_nattlager_400

 

Lagen sitter runt den stora lägerelden i nattlägret och äter av buffén medans de pratar om dagen som varit. Paddlingen blev kortare än väntat men alla lagen har paddlat på hårt och känner av det i kroppen. De flesta har också blåsor i händerna efter att det varma saltvattnet luckrat upp huden i händerna. Men alla ser ut att må mycket bra och trivs med arrangemanget som är på topp. De svenska lagen samlas för att titta på bilder från dagen som varit och passar på att snacka taktik inför morgondagen. Det är också samtalsämnet hos de andra lagen som sitter runt omkring. Det pratas bland annat om att det i täten kommer vara svårt att kunna gå loss eller kunna avancera tidsmässigt i ledningen eftersom tätlaget måste spåra för de andra lagen.

camp1_400
Tält lägret där deltagarna bott mellan 1-2 dagen  Foto: Monica Dalmasso

”Det stämmer, iallafall de första timmarna”, säger Mikael Andersson i Lundhags. ”Men sträckan är 120 km och drygt 30 timmar, det kommer att hända saker även för tät på den här sträckan”, forsätter han och syftar på erfarenheter från förra året. Att springa på sanddynor kan liknas vid att springa i lössnö. Är man först och spårar är det tyngre jämfört om man kan gå i någon annans fotspår.

Bansträckningen är iår mer eller mindre exakt samma som förra årets upplaga. ”Skillnaden iår är att vi bara kan ta ut vår obligatoriska vila om 8 timmar vid 5 av de totalt 9 kontrollerna (4 av dem är bonuskontroller)”, säger Tomas Norlander från SWECO Karlstad Adventure som också har sprungit sträckan en gång tidigare. ”Förra året kunde man ackumulera obligatorisk vilotid vid alla checkpoints. Då hade vi därför ett annat upplägg och såg ökenetappen som 10 stycken 10 kilometersträckor och tog en kort vila vid varje checkpoint”,  förklarar han.

SWECO Karlstad Adventure har, efter att de blev tvugna att bryta prologen, ändrat om i sitt tävlingsupplägg. "Vi tar nu etapp för etapp och fokuserar på att göra så snabb sträcka som möjligt.", berättar Tomas. De har varit 6:a resp 5:a på paddlingsetapperna, men ligger på en 19:onde plats totalt med den extra tiden de fick efter prologen.

sea_kayak-_400

 
Herkules ligger på en 15:onde plats i totalen, totalt 18 minuter före SWECO Karlstad Adventure. De har haft svårighet med sjösjuka för en av lagmedlemmarna under paddlingen och har kämpat hårt för att hålla farten uppe på vattnet. Men återhämtningen här i nattlägret har de tillsynes skött bra. De var snabba med utrustningen och kom i bås tidigt efter middagen för att ladda inför morgondagen.

 

Samtliga lag har nu slagit upp sina tält i en tät guppering. Redan vid 22 tiden låg nästan alla och sov.. eller försökte sova iallafall.

sea_kayak5_400

Det är en speciell känsla att campera här. LIWA OASIS som området heter har inte bara sanddynor, det ligger enorma mängder olja här rakt under oss. Vi befinner oss alltså rakt ovanpå det svart guld som utgör de starka finansiella muskler som emiratet Abu Dhabi har.  Det är inte många som får tillåtelse att röra sig fritt i dessa områden då de har så stor strategisk betydelse för Abu Dhabi. Att det nu arrangeras ett Adventure Race här för tredje gången är bara möjligt för att Abu Dhabi Armé har gett sitt tillstånd. Fotograferingen är i vissa speciellt känsliga områden imorgon strikt begränsad av förstårliga skäl. Men att emiratet anser att tävlingen är viktig för marknadsföringen av Abu Dhabi visar inte bara detta. Besöker man turistrådets egna hemsida, www.visitabudhabi.ae, marknadsförs på första sidan framförallt två event: Formul 1 och Abu Dhabi Adventure Challenge!

 

Imorgon går starten klockan 07:00 lokal tid (04:00 svensk tid).
(bilder kommer imorgon, pga endast satelituppkoppling här i öknen)

Mer info om tävlingen: www.abudhabi-adventure.com

 

< Tillbaka

 
 
 
 
Multisportcupen
 
Outside
 
Outside Träning
 
Extreme Sports
 
 

© multisport.se 2005-2009    Webmaster, Produktion: Magnus Stenman   Logga, bilder: Peder Sundströmrss