Baise Outdoor Quest

Imorgon står två svenska lag, Thule Adventure Team och Team Outdoorexperten, på startlinjen i Baise Outdoor Quest, som hålls i Baise, Guangxi, södra Kina.

Detta är en av flera etapptävlingar i Kina som har blivit mycket populära bland flera stora lag, man tävlar en ca 3 dagar i rad men sover varje kväll på hotel. Loppen har en bra organisation, går i fin natur och lagen vinner fina prispengar.

Multisport är mycket populärt i Kina med en stor publik, enormt media uppbåd och spektakulära öppnings- och avslutningsceremonier. Dessvärre inte något ute i världen får ta del av då Kina inte delar med sig av nyheterna, har hemsidor eller dylikt.

bild

Årets tävling består av fyra etapper och totalt 430km varav 120km löpning och 220km MTB, båda med tiotusentals höjdmeter. Samt 90km paddling. Startfältet är riktigt starkt med bland annat Columbia Vidaraid, RedBull Defience Champions med Marcel och Simone, Thules tidigare lagkamrater, Seagate, Finland kommer med tidigare mästarlaget Halti Adventure som nu återuppstått. Ett annat intressant lag är löpstarka team Buff Malaysia även team RedBull och Kolumb räknas till favoriterna som kör helkinesiska laguppsättningar.

Men för oss blir det så klart mest intressant att följa rutinerade Thule, med lagkapten Martin Flinta, Sam Clark, Helena Erbenova och Jacob Roberts, och unga lovande Outdoorexperten som för i år har en ny laguppställning med Olof Solberg, Tobias Öström, Rickard Norlin samt Pernilla Lagergren.. Imorgon fredag den 24/4 kl: 9.00 går startskottet!

Följ lagen på:

Thule Adventure Team

Team Outdoorexperten